С празничен водосвет за здраве, късмет и берекет, който бе отслужен от отец Антон започна празника за Тодоровден в местността ,,Гергевана”.
Пресъздаден бе и ритуал по захранване на конете с участието на ПДЮАНПТ „Здравче–Венче“ при НЧ ,,Васил Левски-1904” и културен клуб на пенсионера кв.Каменица. Според традицията конете със своите ездачи, младите снахи и свекървите се подреждат. Снахите са обърнати към изгрева и се покланят по три пъти на своите свекърви , за да им покажат, че могат да жънат ниско жито, пшеница и овес. Закичват се ездачите със здравец, а конете се захранят ритуално със захар, за да е добра и здрава годината, с царевица, пшеница и орехи, за да бъде богата реколтата и със сол за захранка.
Участие в празничната „Фолклорна плетница“ взеха ПДЮАНПТ „Здравче-Венче“ и любимият на велинградчани народен певец Стоян Петков.
След музикалната програма започнаха и надбягванията с коне, така наречените кушии, а по-късно и надтеглянията с тежковозни породи.