І. Условия за кандидатстване за съдебни заседатели:
Кандидатът:
1. Да е дееспособен български гражданин на възраст от 21 до 68 години;
2. Да има настоящ адрес в община, която попада в рамките на съдебния район на съда, за който кандидатства;
3. Да има завършено най-малко средно образование;
4. Да не е осъждан за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията;
5. Да не страда от психически заболявания.
Съдебен заседател не може да бъде лице, което:
1. е съдебен заседател в друг съд;
2. е общински съветник от съдебния район, за който е избран;
3. участва в ръководството на политическа партия, коалиция или организация с политически цели;
4. работи в съд, прокуратура, следствени органи, Министерството на вътрешните работи или в други органи от системата за национална сигурност, намиращи се в съдебния район, за който е избран.
ІІ. Необходими документи за кандидатстване за съдебни заседатели в Районен съд – Велинград:
1. Заявление за участие в процедурата по избор на съдебни. Кандидатът следва да посочи ЕГН, адрес по местоживеене, образователен ценз, професия и телефон;
2. Към заявлението се прилагат:
– подробна автобиография;
– копие от диплома за завършено образование
– нотариално заверено;
– медицинско удостоверение, че лицето не страда от психическо заболяване;
– данни за контакт на две лица, към които Общинският съвет да се обръща за препоръки;
– мотивационно писмо;
– писмено съгласие /по образец/
– декларация за липса на обстоятелства по чл. 67, ал. 3 от Закона за съдебната власт /по образец/
Документите се приемат всеки работен ден от 8.30 ч. до 12.30 ч. и от 13.00 ч. до 16.00 часа, в Деловодството на Общински съвет – Велинград, стая 7, ет. 1, в сградата на Община Велинград, бул. „Хан Аспарух” №35.
e-mail за информация: obsvelingrad@abv.bg
Краен срок за предаване на документи: до 16:00 часа на 17 май /петък/ 2024 година.
ПРОЦЕДУРА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ
1. Общинският съвет определя комисия (Решение №16- 30.11.2023г., Протокол №2) , която да провери документите и да проведе изслушване на всеки от кандидатите.
2. Списъкът на допуснатите до участие кандидати, заедно с техните автобиографии, мотивационни писма и препоръки, и документи за извършена проверка по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия, ако са родени преди 16.07.1973 г., се публикуват на интернет-страницата на Общинския съвет най-малко 14 дни преди датата на изслушването. Най-малко 10 на сто от лицата, които се включват в списъка, трябва да са с квалификация в областта на педагогиката, психологията и социалните дейности.
3. Не по-късно от три работни дни преди изслушването юридически лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност, могат да представят на Общинския съвет становища за кандидата, включващи и въпроси, които да му бъдат поставяни. Анонимни становища и сигнали не се разглеждат.
4. Комисията, провела изслушването, съставя доклад за протичането му, който се предоставя на Общинския съвет в 7-дневен срок преди гласуването и се публикува на страницата на Общинския съвет в интернет.
5. Общинският съвет в публично заседание с мнозинство, повече от половината от присъстващите членове, определя кандидатите за съдебни заседатели, които предлага за избиране от Общите събрания на окръжните и апелативните съдилища.